Ungari Insituut panustab kirjandusse ja kunsti

09. jaanuar, 2013

Levente_Szab_illustratsioon_Kristiina__Kassi_jutule_Hiigel-Herberti_draakonUngari Instituudi eesmärk on tutvustada ungari kultuuri läbi kõikvõimalike sündmuste üle Eesti. Kui 2012. aastal tähistasis Instituut oma 20. tegevusaastat Eestis suurejoonelise portselani- ja moenäitusega ning uusi põnevaid kultuuriprojekte tehakse ka sel aastal.

Üheks suuremaks ja olulisemaks projektiks on märtsikuus avatav Eesti ja Ungari muinasjutuillustratsioonide näitus, mis sügisel jõuab ka Ungari vaatajani. Koostöö Eesti Instituudiga Ungaris, Eesti Lastekirjanduse Keskuse, Eesti Kujundusgraafikute Liidu ja ungari lastekirjanduse ajakirjaga Csodaceruza algas juba pea poolteist aastat tagasi. Spetsiaalselt selle ürituse jaoks kirjutati muinasjutud nii Eestis kui Ungaris, mis hiljem leidsid omale illustraatorid teisest riigist. Seda imelist näitust võib pidada rikastavaks sillaprojektiks kõigile osapooltele.

Erakordne ja kaunis on ka Tímea Karkissi mosaiiginäitus, mis detsembrist jaanuarini oli väljas Kuressaare Raegaleriis. Veebruarist saab näitust imetleda Ungari Instituudis, kevade poole loodetavasti juba kusagil mujal. Tegu on harukordse mosaiigikunsti tutvustava näitusega. Mosaiikide ladumine ei ole Eestis väga levinud, seepärast on vaatajal kindlasti äärmiselt huvitav näha, kuidas erinevad kivid ja killud omavahel sobima hakkavad.

zizi2Pärnu Uue Kunsti Muuseumisse jõuavad märtsis aga salapärased türkiissinised mehikesed – zizid. Tegu on polümeersavist väikeplastika näitusega, mis kannab endaga kaasas suurmeeste sõnu ja mõtteuiteid.

Kevadepoole on oodata meie galeriisse kaasaegse ungari kunstniku János Szirtesi maale. Szirtes on võitnud mitmeid mainekaid auhindu ning osalenud kümnetel näitustel. Tema töid võib nimetada eksperimentaalseteks – võrdselt tähtsad on nii happening, muusika, hääl, akvarell, õli kui spray.

Näitustest ootavad oma järge veel siidinäitus-töötuba, Ungari kinoplakatite graafika ning Kata Kozaki maalid. Väga oluline on ka Eesti Rahvusraamatukoguga tehtav näitus eesti kirjanduse tõlgetest ungari keeles, mis on avatud märtsist aprillini.

Kindlasti on oodata ka erinevaid kontserte, traditsiooniliselt osaleme sügisel Hõimupäevadel.

Lisaks eelpoolmainitule on Ungari Instituudil kavas mitme raamatu avaldamine või toetamine. Ilmumas on 2012. kevadel toimunud rahvusvahelise keelekonverentsi materjalid. Ivar Sinimets on aastate jooksul koostanud Ungari kirjanduse õpiku, mille ilmumist ootavad kõik suure huviga. Kevadel peaks ilmavalgust nägema ka noorte tõlkijate koostatud maagilise realismi kogumik.