VABA LINN nägi linna kõigile avatud mänguruumina

14. mai, 2012

kultuurikatelVaba Linna esimese päeva ettekannete läbiv sõnum oli, et linna tuleb vaadelda avatud platvormina, millele on kõigil võrdne juurdepääs ja mille arengu kriitiline koht on linlase tahe linna ise mõjutada.

See algab esmajoones vabatahtlikust panustamisest, näiteks läbi omaalgatuse, mis ei eelda rahalist või poliitilist kasu, vaid kutsutakse ellu ühise jõuna probleemi või puudujäägi omaalgatuslikuks lahendamiseks. Muidugi jäi ettekandjate ja publiku dialoogi kohale kõlama justkui sunnitud võitlemine linna tuuleveskitega, kuid siiski tõdeti ühiselt, et linlase enda vabatahtlik panus linnaruumi, aktiivne huvi selle arengu vastu ning selle mõjutamise tahe on hetkel kõige olulisem suurte positiivsete hüpete läbitegemiseks ükskõik millise linnaruumi arengus.

 

Positiivne, julge dialoog, vaadates mööda kunstlikest barjääridest


Sündmuse teise päeva töötubades otsiti enamasti erinevaid võimalusi uutmoodi kommunikatsiooniks linnaruumis, mis kasutades lihtsaid ja tasuta kättesaadavaid vabavaralisi vahendeid kutsub linlasi üles dialoogile. Nii meisterdati näiteks B210 juhtitud töötoas valmis tuntud ussimängu uus versioon, mida on võimalik mängida nutitelefoni kaasabil linnaruumis. Osalejate järgmine eesmärk on muuta Tallinna Vabaduse väljak kõigile avatud mänguplatsiks, kus telefon käes ringi joostes on võimalik oma ussi kasvatada ja kaasmängijatest kiirem olles boonuspunkte koguda.

Vaba Linna sündmusel osales kahel päeval kokku üle 100 inimese, kelle hulgas oli erinevate erialade ja ülikoolide üliõpilasi, linnaametnikke, tehnoloogiahuvilisi, linnaruumi aktiviste ja kunstnikke. Samuti oli sündmusel suur rahvusvaheline tähelepanu ning osalejaid tuli Soomest, Lätist ja Venemaalt. Vaba Linna jätkutegevused kestavad läbi suve ning kulmineeruvad uue töötubade seeriaga septembris. Vaata lisa:http://vabalinn.kultuurikatel.org/

kultuurikatel
Projekti suurtoetaja on SA Archimedes Euroopa Noored. Täname: Memokraat, EMT, Demos Helsinki, Open Knowledge Festival, Linnalabor, B210, Hobilabor, Tarmo Jüristo, Emer Värk, Henri Laupmaa, Tarmo Pikner, Hooandja