Loov Eesti tegemised 2016: Midagi püsivat selles muutuvas maailmas

“Millal järgmine üritus toimub?” küsivad Loov Eesti ürituste külastajad sageli. See küsimus teeb alati südame soojaks ja anna hea tunde, et teed õiget asja.

Olgu selleks siis Loov Euroopa raames rahvusvaheliste projektide tagant tõukamine, Loov Eesti+Maa projekti piirkondlikud tegevused või oma kogemuste jagamine välismaal.

Projektide, partnerite ja piirkondade mitmekesisus ongi ehk kõige rikastavam kogemus. Saame olla rahvusvaheliselt tegusad ja tunnustatud aga ainult siis, kui kodus on asjad korras.

Loov Eesti+Maa alustas septembris juba teist hooaega.  Käimasoleva hooaja fookus on Järvamaal ja Ida-Virumaal. Tegemist on kahe erineva maakonnaga, kus seistakse silmitsi sarnaste probleemidaga nagu töökohtade nappus ja elanike väljavool.

Oma programmi käigus oleme aga kohtunud väga motiveeritud ja ettevõtluseks küpsete inimestega. Kindlasti väärib esile tõstmist Narvas toimunud TeamLabil  osalenud noorte aktiivsus ja ideed, mis lahendavad regiooni jaoks olulisi probleeme. Mitmed tiimid töötasid eesti keele õppe, eesti kultuuri tundmise ja integratsiooni parandavate lahenduste välja töötamisega. Juba ainuüksi teadmine, et seda probleemi tunnetavad ja lahendavad vene noored, annab lootust, et müür nn kahe Eesti vahel on hakanud murenema. Pole ju normaalne, et Narvas käies tunneme me endid nagu välismaal.

Järvamaa ettevõtjad tõid aga arendusideena välja mitmed teenuseid pakkuvaid sihtkohti, kas siis loovteraapiad või keha ja vaimu turgutava loodus-spa.  Mis annab aimu, et looduskaunid kohad piirkonnas otsivad väljundit ettevõtluses, arendades teenuseid.

Veebipõhise arendusprogrammi PESA on Loov Eesti jaoks oluline nurgakivi. Nelja hooajaga on programmi lõpetanud 70 ettevõtjat. Uus hooaeg tõi kokku väga erinevate ideedega, kuid sarnase motivatsiooniga ettevõtjad. Kõigil on eesmärk 8 kuuga arendada turuküpseks uus toode või teenus. Valdkondadest on esindatud tekstiil, keraamika, aksessuaarid, kudumid, mitmete loomekeskuste ja piirkondade arendamine ning uued tehnoloogiad, mis nii hariduses, kui meelelahutuses jõudsalt kanda kinnitavad.

Saavutatud kogemused ja õnnestunud formaadid ei ole jäänud märkamatuks ka Eestist kaugemal. Kui Loov Euroopa toetusvõimalused aitavad meie tegijatel muuta kultuurielu ja loomemajanduse arengut Eestis, siis Loov Eesti enda rahvusvahelised projektid panustavad mitmete partnerriikide loomemajanduse edendamisele:  loovhariduse ja loomettevõtluse õppeprogrammide arendamine Iisraelis, loomemajanduse alase teadlikkuse tõstmine Iisraelis ja Gruusias, Creative Business Cup ettevõtluskonkursi kaudu ettevõtjatele rahvusvahelistumiseks tõuke andmine Eestis, Gruusias ja Rootsis.  Need on vaid mõned projektid, kus Loov Eesti eestvedajana või partnerina osaleb.

Meie rahvusvaheline tegevus sillutab teed ka meie ettevõtetele. Soovime neile edu ja hoiame pöialt, et saadav kogemus ja hea õnne korral ka rahvusvaheline tunnustus annaks kindluse et jääda.

Eva Leemet

Loov Eesti tegevjuht